Vyjdete ve stáří s důchodem? Počítejte s námi…

Zkuste se prosím zamyslet, jaký bude asi váš důchod. Nejspíš budete chtít bydlet ve vlastní nemovitosti, cestovat, užívat si rodinu a koníčky, prostě nebýt na nikom finančně závislý. Důležitá otázka ale zní, co pro to nyní děláte a opravdu to bude stačit?

Horký brambor státního rozpočtu

Podle průzkumu NN Penzijní společnosti se většina lidí napříč generacemi shodla, že v důchodu budou potřebovat alespoň 20 000 korun měsíčně. Zároveň ale téměř nikdo z dotázaných nepočítá s tím, že tuto částku dostane od státu. Češi prostě stárnou. Dnes je pětašedesát či více let téměř každému pátému Čechovi a do poloviny tohoto století se podle statistiků podíl seniorů zvýší nad třicet procent. Připočtěte nízkou porodnost a nechuť státu k tolik potřebné reformě penzijního systému. A výsledek? Na slušné důchody jednoduše nebude.

Počítejme ale dál. Pokud se s částkou 20 000 korun měsíčně ztotožňujete, budete ji potřebovat, řekněme 15 let. Se vstupem důchodu byste tak měli mít našetřeno na 1,5 milionu korun. To není málo, takže doporučení odborníků je jasné: začít spořit co nejdřív. V následující grafice vidíte, že není radno spoření odkládat byť jen o pár let. Je přeci jen rozdíl platit 3 000 nebo 6 000 měsíčně.

„Pokud chceš slušný důchod, musíš prostě naspořit naspořit“

Ještě je čas…

Ještě je čas platí u spoření pouze tehdy, pokud ještě nepracujete. V západních zemích je naprosto běžné, že již od prvního zaměstnání si mladí lidé začínají spořit na budoucí penzi. Ideálně jednu desetinu svého měsíčního výdělku. V Česku toto providlo bohužel neplatí. Základní spoření je klasické penzijní připojištění, tedy III. důchodový pilíř.

A není žádným tajemstvím, že stát v takzvaném třetím pilíři nabízí lidem výrazné státní příspěvky. Kdo si například spoří 1 000 korun měsíčně, dostane k tomu dalších 230 korun od státu. I v 25 letech už musí mít každý tolik rozumu, aby si spočítal, že takové zhodnocení není k zahození. A to nemluvíme o tom, že na penzijní spoření může a často se tak děje formou zaměstnaneckých bonusů, přispívat i zaměstnavatel. Díky spoření na penzi navíc můžete uplatnit nárok na daňový odpočet.

Na penzi si spořím, takže mám vyřízeno

To chválíme, ale kolik spoříte? Většina lidí při sjednání spoření kývne jen na minimální, prúměrně činí  vklad kolem 600 korun. Tak si ale v modelovém příkladu na důchod naspoříte jen zhruba 230 000 korun.

Je opravdu veliký omyl, že podzim života rovná se chudoba a nejistota. Pokud máte vhodně nastavené penzijní spoření a ideálně ještě třeba investujete do podílových fondů či nemovitostí, měli byste se zaslouženého důchodu dočkat.

Chcete si založit penzijní spoření? Neváhejte se na nás obrátit a my vám zdarma pomůžeme s nastavením spoření na míru. Poradíme s optimální částkou i s výběrem spořitelny.