Jedna věc drtí žadatele o hypotéku bohužel ještě více, než jsou současné vysoké úrokové sazby nebo regulace parametrů hypotečních úvěrů ze strany ČNB. Tím největším problémem při řešení hypotéky jsou totiž odhady nemovitostí, které tkz. nevycházejí. Jedná se o klasickou a běžnou situaci, klienti si vybrali vysněný byt s cenovkou šest milionů korun. Klientům je do 36 let a očekávali, že si požádají o hypotéku 5.4 milionu korun, tedy do 90% stanovené kupní ceny. V bance je ale čekala poměrně studená sprcha, takové peníze odmítla půjčit a požadovala mít naspořenou výrazně vyšší částku, nebo zastavit ještě jinou nemovitost, třeba byt či dům rodičů.
Okamžik příchodu potomka na svět má zpravidla zásadní vliv na rodinný rozpočet, který musí ustát jednorázové i pravidelné výdaje, plus případně snížené příjmy. Změna finanční situace žadatele o hypotéku banky samozřejmě zajímá, žadatelé o hypotéku mají dokonce povinnost banku informovat o skutečnostech, které mohou ovlivnit splácení hypotéky, nicméně v praxi se o těhotenství žadatele taktně mlčí, případně banka dělá, že těhotenství nevidí a jednoduše ho neřeší.
Zajímavým hypotečním produktem se stává tkz. hypotéka dopředu. Je to hypotéka bez vybrané nemovitosti, kterou máte sjednanou na určitou očekávanou výši, ideálně s nějakou rezervou. Jednoduše řečeno, máte hypotéku „v kapse“ a jen hledáte, na jakou nemovitost ji použijete.
O zvyšující se inflaci slyšíme v posledních měsících prakticky denně. Její vliv na naše peněženky je nezanedbatelný a projevuje se i v oblastech, ve kterých by to člověk možná nečekal. Proč nyní inflace roste, kde v osobních financích působí problémy a co proti tomu dělat?
Ve sněmovně je návrh na změnu u předčasného splacení hypoték. Lidé by podle něj měli bankám platit rozdíl mezi jejich sazbou a aktuální průměrnou sazbou na trhu. Maximální výše poplatku má být 3 % ze splácené částky, může tedy běžně jít i o desítky tisíc korun. Změna se má týkat všech hypoték, i těch sjednaných už dříve.
Máte hypotéku, kterou pravidelně splácíte? Díváte se s obavou na neustálé navyšování úrokových sazeb? Blíží se konec fixace úrokové sazby a přemýšlíte o možném refinancování? No, nepřemýšlejte moc dlouho, pokud se nerozhodnete refinancovat nyní, bude vás hypotéka za dva roky stát i o několik tisíc korun měsíčně navíc.

Hodně lidí se zajímá hlavně o to, v které bance budou mít hypotéku o desetinku na úrokové sazbě vyšší nebo nižší, nebo kde budou mít nižší poplatek za vedení účtu, ideálně zdarma. Ovšem teprve poté, co si správně odpovíte na jiné, mnohem důležitější otázky, teprve pak má smysl přemýšlet nad tím, kde dostanete lepší úrokovou sazbu nebo ušetříte měsíčně 40 Kč na běžném účtu.
Hypoteční úvěr je vždy zajištěn nemovitostí, a to bez ohledu na jeho výši, splatnost, počet žadatelů, zda klient využívá životní pojištění či nevyužívá atd. Nicméně banky nevezmou do zástavy automaticky všechny nemovitosti a maximální výše hypotečního úvěru se odvíjí od tzv. zástavní hodnoty, která může být odlišná např. od kupní ceny či nákladů na výstavbu.