Pro hypotéku do své banky? Často to není nejlepší řešení.

Důvěra ve svou banku je zcela v pořádku, ale bohužel se nemusí při řešení hypotéky vždy vyplatit. Platí totiž pravidlo „důvěřuj, ale prověřuj“. Vaše banka s velikou pravděpodobností umí poskytnout hypotéku, ale jen tu svou, a podle svých pravidel.

V případě, že se u vás vyskytne nějaká nestandardní věc, případně nutnost řešit metodickou výjimku nebo např. příjmová anomálie, nemusí vám vaše banka schválit vaši žádost o hypotéku, i když jiná banka s vámi do klientského vztahu ráda půjde.

Rozdílný pohled na bonitu žadatele

Představte si hypotetický případ. Klient Jirka uvažuje o nákupu nové
nemovitosti, je zaměstnaný, má dobře placenou práci, slušně vydělává. Před
rokem si vzal úvěr na auto a splácí cca 4.700 Kč / měs. Jirka je ženatý, jeho
manželka je nyní na rodičovské a pobírá rodičovský příspěvek. Mají spolu jedno dítě. Již delší dobu bydlí v nájmu a nyní si chtějí koupit své vlastní bydlení. A co napadne Jirku jako první věc, když začne uvažovat o hypotéce?

Prostě si řekne: Moje banka mne zná nejlépe, zná můj příjem, vidí moje trvalé příkazy, dlouho jí platím měsíčně nějaké poplatky, pořád mi nabízí nějaké úvěry, u mé banky mi určitě dají nejlepší hypotéku. Je to přece úplně jasné a zajde si pro hypotéku do své banky….

Ten samotný postup, že se Jirka jde zeptat do své banky samozřejmě není špatný, kdyby se jednalo pouze o informativní setkání za účelem získání nabídky ze strany banky. Je potřeba si bohužel uvědomit, že každá banka má rozdílný pohled na bonitu žadatele. V jedná bance získá klient, vzhledem ke svému příjmu, hypotéku max. ve výši 2.200.000 Kč a v jiné bance bez problémů ve výši 3.800.000 Kč. Toto rozmezí je poměrně široké a může klienta hodně limitovat ve výběru nemovitosti, na kterou klient získá hypotéku. Chybou je i to, když se nechá v bance rovnou přesvědčit o tom, že je potřeba zadat žádost o hypotéku. Bohužel to je další faktor, který může hrát roli v řešení financování konkrétního klienta. No ono to může vyjít, ale opravdu chcete vsadit na náhodu. Není lepší, být na to trošku připravený a vědět , jak se zrovna vaše banka dívá na bonitu žadatele o hypotéku.

Obecně platí, že každá banka počítá příjem trošku jinak , no a podnikatelé to mají ještě o něco složitější. Bohužel, ne každá banka akceptuje příjem ze zaměstnání na dobu určitou, ne každá banka akceptuje příjem z rodičovské v plné výši, ne každá banka akceptuje různý doplňkový příjem. A bohužel do tohoto vstupuje také trošku rozdílný pohled na váš příjem i z pohledu
současných proti epidemiologických opatřeních . Vaše banka může mít například i problém s vaším oborem zaměstnání.

Váš bankovní poradce není hypoteční specialista

Každý klient má ve své bance svého bankovního poradce, který se o něho stará. A pokud přijdete do své banky s nějakou potřebou, váš bankovní poradce se vás logicky rád ujme, proč by také ne. Možná se zrovna na vás chce hypotéky učit. No možná vás předá jinému poradci, který ale řeší zároveň další „x“ desítek hypotečních úvěrů. Tento poradce na vás obvykle nemá moc času, řekne vám jen to nejnutnější, často zapomene na to důležité, neví co dříve a občas z něho vypadne i vyloženě úplná blbost. Pozor na to.

Pokud jste přišli za svým poradcem, můžete mít třeba i štěstí. Už třeba pár hypoték udělal, třeba tomu i rozumí, možná má pro vás i super nabídku, ale vaše hypotéka by neměla být o náhodě, že to náhodou vyšlo, měla by to být souhra promyšlených a na sebe navazujících kroků.

Váš bankovní poradce prostě není nezávislý

Váš bankovní poradce, ať už je sebevětší odborník a může se i snažit dělat maximum pro klienty, bude vždy jen více či méně loajálním zaměstnancem své banky. A právě to bude vždy zcela zásadním omezením v jeho možnostech poskytnout klientovi to nejlepší řešení a tu nejlepší péči na trhu. Prostě a jednoduše bankéř jedné banky nemůže mít dostatečný přehled o konkurenci, i kdyby chtěl, a zpravidla klienta nepošle ke konkurenci, i kdyby věděl, že to tam bude pro klienta výhodnější.

Takže, pokud půjdete pro hypotéku do své banky, může to být na nejlepší nabídka na trhu, ale pokud to neporovnáte, bude to pouze vaše slepé přání.